Header Information
Stechome Software
| |

AKILLI EV PAZARIN BÜYÜKLÜĞÜ, HEDEFLENEN PAZAR PAYI

image
image
image
image
image


“Akılı Ev” ilk olarak 1980’lerin bastinado ortaya çıktı. İlk uygulamalarda, sıradan herhangi bir fiziksel engeli olmayan insanların ev konforu düşünülmüştü (Stefanov, Bien, & Bang, 2004). Üreticiler, bir sistemi bütününü entegre etmeyi amaçlamamışlardı. Ancak, bireysel olarak kontrol edilebilecek birçok ürün çeşidi ortaya çıktı (enerji kontrol ünitesi, güvenlik sistemi, ışık kontrolcüleri, v.s.) (Douligeris, 1993). Günümüzde ise, ev teknolojileri, bizlerin hiç de yabancı olmadığı bir konu haline gelmiştir. Mikserler, kahve makineleri ve mutfak robotları, televizyonlar, müzik setleri, DVD oynatıcılar, videolar; buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, otomatik garaj kapıları, ışık seviyesi ayarlanabilir lambalar, telsiz telefonlar, elektrik süpürgeleri ve daha bunlar gibi birçok cihaz ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Daha sonraları bu cihazlar, yine gelişen teknolojiyle hayatlarımızı kolaylaştırmak için birçok değişim geçirdi; televizyonlar, müzik setleri ve hatta garaj kapıları için uzaktan kumandalar; kahve makineleri için zamanlayıcılar, kullanıcıya birçok seçenek sunan çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları geliştirildi.

Bu sürecin bir sonraki adımı, tüm evin tek bir noktadan kontrol edilmesine imkân veren ve programlama imkânlarıyla bu kontrolü kendiliğinden sağlayan ev otomasyon teknolojilerini tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. 2010 yılı itibariyle ise, evler yeni bir cihazla donatılacaklar: ev içerisindeki birçok fonksiyonu birleştiren bir kontrol işlemcisi (Skrzypczak, 1987, akıllı ev sistemleri ve DTMF uygulamaları hakkında bilgi içeren araştırmaların tarihi, içeriği ve kaynağı kronolojik bir sıra ile verilmiştir.

 

Juniper Research’ün geçtiğimiz gün yayınladığı araştırmaya göre akıllı ev pazarı 2018 yılında 71 milyar dolara ulaşacak. Akıllı ev sistemleri pazar değeri 2012 yılında 25 milyar dolar iken 2013 yılında 33 milyar dolara yükselmişti.

71 milyar doların fazla büyük bir tahmin olduğunu düşünüyorsanız Juniper’in 2012 tahminine baktığınızda oldukça mütevazı bir değerleme yapıldığını fark edebilirsiniz. Çünkü 2012 yılında açıklanan raporda 2017 yılı için öngörü 60 milyar dolar civarındaydı. 2012den 2013’e pazar payının 8 milyar dolar büyüdüğünü göz önünde bulundurursak endüstride bu büyüme oranını hızlandırmak için herhangi bir çalışma yapılmasa dahi bu yöndeki büyüme kolayca tahminleri aşacaktır. Yeni rapora göre akıllı ev sistemlerinde eğlence ana etmen olacaktır. İlginç bir bulgu ise elde edilecek toplam gelirin %80’inin buzdolabı ya da duman detektörlerine yapılan küçük akıllı eklentilerden geleceği yönünde olması… Juniper’in araştırmasına göre ev sistemleri içerisinde birden fazla dikey bileşen yer aldığından dolayı bu pazarı tek başına kimse domine edemeyecek.

Akıllı ev pazarındaki tüm bu heyecan verici gelişmelere karşın bazı araştırma firmaları sektörü tanımlamakta ve ölçeklendirmekte güçlük çekmektedir. Örneğin 2012’de Allied Market Research ‘ün raporu pazarı yalnızca 4.8 milyar dolar olarak değerlemiştir.  Eğer Juniper’in yaptığı gibi akıllı televizyon içeriği üretenler gibi servis sağlayıcıları da eklerseniz bu büyüklük katlanarak artmaktadır. Nitekim Allied Market Research’e göre Netflix’i akıllı ev sektörüne hizmet eden bir şirket olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım değildir.

Tüm bu uyuşmazlıklara rağmen Google’ın 3.2 milyar dolara Nest’i satın aldığını düşünecek olursak akıllı ev sektörü ölçeklenebilir bir şekilde büyüme göstermektedir. Nitekim Google ve Microsoft gibi diğer endüstri devlerinin yatırımlarını basit bir şekilde değerlendirecek olursak akıllı ev sektörüne neden altın madeni olarak bakıldığını kolaylıkla görebiliriz.

Bina veya ev otomasyonu ile ilgili olarak sektör; henüz istenen düzeyde değil. İnşaat sektörünün, altın çağını yaşadığı 2005-2008 yılları arası ve 2012’den itibaren yoğun şekilde devam eden lüks konut yapımı ve inşaatlara rağmen akıllı ev oranı maalesef çok düşük yaklaşık yüzde 3 ila 5 oranında… Tüm uygulamacı ve satış firmaları olarak bizler, sektörden daha fazla pay almak için hem müteahhit firmaları ikna etmemiz hem de son tüketicinin bilinçlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Kapı, diafon ve güvenlik zaten inşaatların büyük kısmında kullanılmakta olduğu halde üstüne otomasyonu (ısıtma-soğutma, enerji kontrolü, sağlık, rezidans hizmetleri) ilave etmek müteahhide çok fazla bir maliyet getirmediği gibi inşaatına katma değer sağlıyor. Son zamanlarda ülkemizde akıllı ev kullanımının giderek yaygınlaştığını da söylemek mümkün. Önümüzdeki yıllarda kentsel dönüşüm nedeniyle yaklaşık 7 milyon ev yapılacağını biliyoruz. Bu evlerin yüzde 10’u akıllı ev olsa 700 bin ev eder ki bu da sektör için güzel bir rakam.


 

,